یادگیری سریع زبان وقتی مهم می شود که شما زمان کافی برای یادگیری و آموزش گام به گام زبان را نداشته باشید، اما اگر بخواهیم با خودمان روراست باشیم می دانیم که یادگیری سریع زبان کار یکماه و دوماه نیست و باید تمرین و پشتکار و صبر داشته باشیم، اما فکر کردن به اینکه در کوتاه ترین زمان، زبان را یاد بگیریم خیلی هم لذت بخش است.

در اینجا نکاتی را بیان کردیم که شما را در آموزش سریع زبان کمک می کند و می توانید مسیر صحیحی را برای فراگیری سریع زبان بیابید.

1-هدفتان را برای یادگیری زبان مشخص کنید.

در ابتدا به این سوال پاسخ دهید که چرا یادگیری سریع زبان برایتان مهم است؟ یک انگیزه و دلیل محکم برای یادگیری زبان داشته باشید چرا که اگر این دلیل آنقدر مهم و بزرگ باشد می تواند بعنوان یک محرک قوی انگیزه و اراده شما را برای یادگیری زبان بیشتر کند و زمانی که آموزش زبان برای شما سخت به نظر می رسد باعث می شود که به دلیل و هدف فکر کرده و یادگیری را رها نکنید و مسیر را ادامه دهید. مثلا چنین اهداف و دلایلی داشته باشید: در مدت8 ماه بتوانم مقالات انگلیسی را بخوانم و مطالب آن را درک کنم، یا در مدت 3 ماه بتوانم درباره مسائل روزمره مثل ورزش، موزیک، فیلم، سفر و غذا با انگلیسی‌ زبان‌ها صحبت کنم. زمانی که هدف شما از آموزش زبان مشخص باشد یادگیری سریع زبان آسان تر می شود.

2- خودتان را در آموزش زبان غرق کنید.

غرق کردن خودتان، یعنی خودتان را در محیطی قرار دهید که فقط به آن زبان صحبت می شود. امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که دانستن زبان انگلیسی در زندگی هر فرد بسیار پرمنفعت است. مغز ما به‌طور غریزی همواره به دنبال راحتی است و طبیعتاً گزینه‌هایی را انتخاب می‌کند که به کمترین میزان تفکر نیاز دارند. یادگیری و آموزش سریع زبان جدید مثل هر مهارت دیگری نیازمند تفکر و یک اراده‌ای قوی است، روش‌های متعددی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان یادگیری انگلیسی را اجباری نمود. مثلاً تغییر زبان موبایل خود و یا هر رسانه اجتماعی دیگر به انگلیسی. همچنین می‌توانید اشیا گوناگون آشپزخانه و یا حمام خود را با برچسب با نام انگلیسی آن‌ها نام‌گذاری کنید. وقتی این‌گونه خود راغرق در یادگیری زبان کنید و مجبور به استفاده از زبان انگلیسی شوید درنتیجه یادگیری زبان با سرعت بیشتر و به ‌طور تضمینی اتفاق می‌افتد.

یادگیری سریع زبان

3- تکرار و تمرین روزانه زبان را فراموش نکنید.

خواندن مطالب انگلیسی، تماشای سریال‌، مکالمه به زبان انگلیسی و... می‌تواند به یادگیری سریع زبان کمک کند. اما باید هنگام آموزش زبان در خانه، زمانی را نیز به مطالعه فعالانه اختصاص دهید؛ یعنی کار با فلش‌کارت‌ها، حل آزمون‌ها و تمرینات، رفع اشکال با یک استاد و... تا مطمئن شوید حین یادگیری سریع زبان انگلیسی محتوای جدید می‌آموزید. شما با تمرین و تکرار می توانید زبان انگلیسی را سریعتر یاد بگیرید.

برای این که به خوبی انگلیسی را درک و صحبت کنید و بتوانید متون درستی بنوسید، وهمچنین برای یادگیری سریع زبان باید ، یادگیری زبان را جز کارهای روزانه خود قرار دهید.

یکسری از تمریناتی که سبب یادگیری سریع زبان می شود:

*گوش کردن به پادکست های انگلیسی، موسیقی انگلیسی، اخبار، دیدن فیلم و سریال و ... این موارد از مرسوم و بهترین روش ها برای تقویت و یادگیری سریع زبان انگلیسی هستند. بنابراین سعی کنید برای فراگیری سریع زبان روزانه یک پادکست 10 الی 15 دقیقه ای یا یک آهنگ انگلیسی گوش کنید یا انیمیشن و سریال های کوتاه انگلیسی ببینید. همچنین می توانید حین انجام امور روزانه، اخبار و رادیو انگلیسی پخش کنید. توجه کنید که هیچ نیازی به دقت و فهم کامل آنچه می شنوید ندارید. مواجه شدن ذهن شما با زبان انگلیسی کافیسیت. ذهن و گوش شما که با کلمات آشنا شود در اینضورت کمک می کند تا شما زبان را سریعتر یاد بگیرید. *روزانه کتاب های کودکان و مجلات انگلیسی بخوانید: برای یادگیری سریع زبان انگلیسی، و اگر در ابتدای راه هستید می توانید از کتابهای کودکان استفاده کنید هم واژگان ساده تری دارد و هم دستورزبان ها در آن ها پیچیده نیستند، تکرار و زیاد خواندن اینگونه کتاب ها یادگیری را آسان تر می کند. با خواندن مجلات و روزنامه های انگلیسی می توانید گرامر زبان هم بخوبی یاد بگیرید و فراگیری زبان سریع تر اتفاق می افتد.

با روش هایی که در بالا گفتیم سعی کنید هر چهار مهارت Reading، Speaking، Listening، Writing زبان انگلیسی را تمرین و تقویت کنید. برای تقویت هر کدام، باید روزی 10 تا 30 دقیقه وقت بگذارید و تمرین و تکرار کنید.

یادگیری سریع زبان

4- لغات و گرامر را با کمک مثال یاد بگیرید.

لیست های لغت بلند و بالا تنها برای شرکت کردن در آزمون ها مفید است چون در حافظه کوتاه مدت شما ذخیره می شوند، که پس از مدتی فراموش می شوند، برای اینکه لغات در حافظه بلند مدت شما حک شوند، جملات کاربردی حفظ کنید و سعی کنید در مکالمات خود هر طور که شده از آنها استفاده کنید. دوستانی را پیدا کنید که آنها هم در حال یادگیری و آموزش زبان باشند و با هم مکالمه کنید و سعی کنید لغات و کلماتی که یاد گرفتید در صحبت هایتان به کار ببرید و اصطلاحات کاربردی با آن لغات را یادبگیرید، این فرآیند شما را در فراگیری سریع زبان کمک می کند.

5- برای افزایش سرعت در یادگیری زبان انگلیسی کلاس ثبت‌نام کنید.

شاید لازم باشد براساس اهدافتان برای مهارت خاصی نیاز به آموزش صحیح داشته ‌باشید. برای مثال اگر قصد دارید انگلیسی را برای مکالمات روزمره در سفر یاد بگیرید پس در دوره‌ی مخصوص به آن شرکت کنید یا اگر اهداف کسب و کاری دارید ممکن است بخواهید برای تقویت مهارت نوشتاری یا مهارت خواندن کلاس نام‌نویسی کنید. ثبت‌نام کردن در کلاس‌های آنلاین در راستای هدف اصلی‌تان شما را در مسیر درست موفقیت قرار می‌دهد و باعث یادگیری سریع زبان در آن مسیر و هدف می شود.

یادگیری سریع زبان

برای یادگیری سریع تر زبان این نکات کاربردی زیر را رعایت کنید:

  • در مقابل آیینه بایستید و با صدای بلند باخود صحبت کنید برای رفع اشکالات صدایتان را ضبط کنید و به مرور آن را رفع کنید.
  • به آهنگ‌های انگلیسی گوش دهید.
  • اصطلاحات رایج زبان انگلیسی را یاد بگیرید.
  • در شبکه‌های اجتماعی مختلف با انگلیسی زبان‌ها چت کنید و در صورت نیاز از آن‌ها راهنمایی بخواهید.
  • هر چیزی را که می‌بینید به زبان انگلیسی بیان کنید و در مورد آن ها صحبت کنید غذاها، رنگ ها، میوه‌جات، ... .

سخن آخر : رمز اصلی یادگیری سریع زبان تمرین و تمرین و تمرین و تکرار است. وهر چه بیشتر تمرین کنید و بیشتر اشتباه کنید بیشتر پیشرفت خواهید کرد. مثلا در هنگام مکالمه حتی اگر درباره کلمه ای شک دارید آن را بگویید واین خیلی بهتر از آن است که اصلا آن را کنار بگذارید . بالاخره صحیح آن را در همان مکالمه یاد خواهید گرفت! هر چه بیشتر تلاش و تمرین کنید یادگیری زبان سریع تر اتفاق می افتد و هر چه بیشتر یاد بگیرید اعتماد به نفس شما در استفاده از آن مطالب بیشتر خواهد شد و پیشرفت شما در یادگیری زبان سریع تر می شود. بیشتر افراد دنیا زبان انگلیسی را به عنوان زبان دومشان انتخاب کرده‌اند و به آن تسلط دارند. عواملی مانند ارتباط برقرار کردن با دیگران، مشاهده فیلم، گوش کردن به موزیک و مطالعه کتاب‌های مناسب، و یادآوری اهدافتان سرعت شما را در یادگیری زبان انگلیسی افزایش خواهد داد. مطمئنا با مثبت‌نگری و دنبال کردن روش‌های بالا می‌توانید زبان انگلیسی را سریع یاد بگیرید چراکه میلیون‌ها آدم در سراسر دنیا هرچقدر بیشتر تمرین انجام داده‌اند، اشتباه داشته‌اند و صحبت کرده‌اند زبان انگلیسی را سریع‌تر آموخته‌اند.