اگر شما هم در حال یادگیری زبان هستید ممکن است میان راه با این سوالات مواجه شوید که دلایل عدم موفقیتم در یادگیری زبان چیست؟ چرا دریادگیری زبان انگلیسی پیشرفت نمی کنم؟ عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی از جمله معضلاتی است که بیشتر فارسی زبانان با آن مشکل دارند. تو این مقاله میخواهیم دلایل عدم موفقیت در یادگیری زبان را بررسی کنیم و اینکه چرا در یادگیری زبان انگلیسی ناموفقیم.

همه ی ما می دانیم که یادگیری زبان انگلیسی می تواند به روشهای مختلفی زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد، اما افراد زیادی را می بینیم که بعد از مدتی از یادگیری زبان انگلیسی خسته شده اند و شور و اشتیاق ابتدای یادگیری زبان انگلیسی را ندارند و آنگونه که باید پیشرفت چندانی در یادگیری زبان انگلیسی نداشته اند یا دانش آموزان و دانشجویانی که با گذراندن بیش از ده سال از آموزش زبان انگلیسی در مدرسه و دانشگاه هنوز نمی توانند به طور قابل قبولی به زبان انگلیسی صحبت کنند.

همانطور که می دانیم یادگیری زبان انگلیسی و مسلط شدن به آن نیاز به صبر و حوصله و تمرین دارد، اما باز هم بهانه ها و موانعی وجود دارد که شما را از یادگیری زبان و پیشرفت در این مسیر باز می دارد به همین خاطر اگر واقعا قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید باید این موانع و بهانه ها را شناسایی کنید و آنها را از بین ببرید.

تا خودتان طرز فکرتان را تغییر نداده و دست از بهانه‌گرفتن برندارید، هیچ کس نمی‌تواند به شما کمک کند در زیر یکسری از دلایل، بهانه ها و طرز فکرهای غلطی که در زبان آموزان وجود دارد را با هم بررسی می کنیم:

1- من زمان کافی برای یادگیری زبان را ندارم.

هرچقد هم که سرتان شلوغ باشد باز هم می توانید زمان و فرصت های خالی برای کارهایی که به آن علاقه دارید ایجاد کنید، همین الان که مشغول مطالعه این مقاله هستید به این فکر کنید که در طی روز چه مدت با گوشی کار می کنید و در شبکه های اجتماعی در حال چرخیدن هستید یا چقدر از زمانتان را در مسیر رفتن به مدرسه، دانشگاه یا محل کار هستید، به هرحال در طی روز فرصت هایی پیدا می شود که از پادکست ها و فیلم های آموزش زبان انگلیسی استفاده کنید و اگر با هدف و برنامه ریزی اینکار را انجام دهید در طی یکسال می توانید درآموزش زبان انگلیسی پیشرفت قابل چشمگیری داشته باشید.

عدم موفقیت در زبان انگلیسی

2- من استعداد یادگیری زبان انگلیسی را ندارم.

بدترین مانعی که برای پیشرفت و یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد این است که مدام در ذهن خود تکرار می کنید که من استعداد یادگیری زبان انگلیسی را ندارم، بالاخره این واقعیت وجود دارد که یکسری از افراد زودتر و سریع تر درس را یاد می گیرند و یکسری دیرتر ولی این را بدانید با هر هوش واستعدادی که باشید می توانید یادگیری و آموزش زبان انگلیسی را در زندگی خود قرار دهید و از انواع روشهایی که برای یادگیری زبان انگلیسی وجود دارد، استفاده کنید فقط کافیست در این مسیر پشتکار و انگیزه داشته باشید.

 دلایل عدم موفقیت در زبان انگلیسی

3- اگر انگلیسی صحبت کنم و اشتباه کنم بهم می خندن.

ترس از اشتباه صحبت کردن می تواند مانعی در فراگیری زبان انگلیسی باشد، ممکن است که اشتباهات شما موقع صحبت کردن انگلیسی خنده بر روی لب دوستانتان بیاورد ولی شما را مسخره نخواهند کرد چون اگر شما زبان انگلیسی را می دانستید که دیگر نیازی به کلاس و آموزش برای یادگیری زبان انگلیسی نداشتید، خودتان یک معلم بودید، پس این ترس را کنار بگذارید و با اعتماد به نفس بیشتری یادگیری زبان انگلیسی را در برنامه های خود قرار دهید، مثلا سعی کنید با همکلاسی هایتان که در حال آموزش زبان انگلیسی هستند، انگلیسی صحبت کنید تا اگر حتی اشتباهی هم کردید آن را اصلاح کنید و با اعتماد به نفس بیشتری در مسیر رو به پیشرفت حرکت کنید.

 دلایل عدم موفقیت در زبان انگلیسی

4- برای یادگیری زبان انگلیسی پیر شدم.

فکر غلط دیگری که برخی از افرادی که از زمان درس و تحصیل آنها گذشته است در ذهن خود مرور می کنند، این است که فراگیری و آموزش زبان انگلیسی برای من دیر شده است و باید از کودکی به صورت اصولی آموزش می دیدم، مزیت یادگیری زبان انگلیسی از کودکی این است که کودک ازاشتباه کردن هراسی ندارد و فکرهای غلط در ذهن ندارد زبان را مانند زبان مادری راحت تر یاد می گیرد اما آموزش زبان انگلیسی برای کودکان نمی تواند از حدی بالاتررود چون دانش لازم را ندارند، اگر شما از همان دوران کودکی هم حتی در مهد کودک دو زبانه آموزش دیده باشید، باز هم باید در بزرگسالی آموزش ببینید و یادگیری شما بهتر وآگاهانه تر است.

 دلایل عدم موفقیت در یادگیری زبان انگلیسی

در مسیر یادگیری و آموزش زبان انگلیسی موانعی هم پیش روی شما قرار دارد.

هدفتان را از یادگیری مشخص نمی کنید: شما باید در مسیر یادگیری زبان انگلیسی هدف اصلی آموزش یادگیری را مشخص کنید و هدفی را تعیین کنید که مشخص و قابل دسترسی باشد.
نسبت به یادگیری زبان انگلیسی حس مسئولیت در خودتان ایجاد نمی کنید: اگرشما در مسیر یادگیری نسبت به تمرینات و آموزش هایی که می بینید احساس مسئولیت داشته باشید، مطمئنا پیشرفت بهتری خواهید داشت.
برنامه و روش مناسبی برای یادگیری زبان ندارید: برای آموزش زبان انگلیسی سعی کنید روش مناسبی را انتخاب کنید و در انتخاب استاد، آموزشگاه، ... وسواس داشته باشید و بهترین ها را انتخاب کنید.

کلام آخر: بیاید از همین امروز یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کنید با ایجاد یک برنامه ریزی، هدف، و جدول زمانی مشخص ترس و بهانه ها را کنار بگذارید وآموزش زبان انگلیسی را شروع کنید، ممکن است ابتدای راه مقداری سخت باشد اما با تلاش، پشتکار و ایجاد انگیزه و به کار بردن انگلیسی در زندگی روزمره مطمئنا می توانید آموزش زبان انگلیسی را به یک عادت و جزیی از زندگی خود تبدیل کنید. همانطور که می دانید زبان انگلیسی زبان دوم و رایج دنیاست و برای مهاجرت و سفرهای خارجی نیاز است و می تواند بر روی شرایط شغلی شما تاثیر گزار باشد پس در هر سطحی که هستید دست از آموزش زبان برندارید، ومطمین باشید که به موفقیت های بیشتری می رسید.