یادگیری لغات اولین چیزیست که زبان آموزان در یادگیری یک زبان جدید می آموزند و آخرین چیزی است که تکمیل می شود.(بخاطر گسترده بودن دایره واژگان)

یادگیری لغات در مراحل اولیه کمی سخت کوشی و استفاده از روش هایی کارا را می طلبد، مخصوصا اگر از جمله افرادی باشید که لغات در حافظه بلند مدتتان به خوبی جای نمی گیرند. اگر تازه در مراحل اولیه یادگیری زبان انگلیسی هستید، گسترش دایره لغاتتان از ضرورت‌های این مسیر به شمار می‌رود و اگر در سطح متوسط و بالاتر قرار دارید نیز می‌تواند در تقویت مهارت‌های چهارگانه شما موثر باشد.

قبل از اینکه نکات یادگیری لغات زبان را بخوانید، این را بدانید که برای یادگیری لغات زبان راه یکسانی و ثابتی وجود ندارد راه های زیادی وجود دارد که می تواند روند یادگیری لغات انگلیسی را آسان تر کند، اما راه یادگیری لغات زبان چیست؟

دراینجا 10 نکته برای یادگیری سریع تر لغات انگلیسی را بیان میکنیم:

1- از لغات زبان جدیدی که یاد می گیرید لیست تهیه کنید.

زمانی که شما با دوستانتان در حال مکالمه زبان انگلیسی هستید یا فیلم یا کتابی را به زبان انگلیسی می بینید و میخوانید با لغات جدیدی آشنا می شوید،یک لیست قابل حمل تهیه کنید مانند یک دفترچه یادداشت، یا یادادشت گوشی و کلمات انگلیسی جدید را یادداشت کنید تا در زمانهایی که وقت آزاد دارید بتوانید براحتی آنها را مرور کنید.

2-بهترین زمان مرور لغات زبان چه موقع است؟

وقتی که لغت زبان جدیدی را یاد می گیرید بهتر است همان شب آنها را گذرا مرور کنید. بعد یک هفته لغات زبان جدیدی که یاد گرفتید را بخوانید و در نهایت 27 یا 30 روز بعد مجدد آن را تکرار کنید، مرور لغات زبان سبب می شود که آن ها در ذهن تثبیت شوند و یادگیری لغات آسان تر شود.

3- سعی کنید لغات را در جملات و با مثال حفظ کنید.

لغات جدید انگلیسی را در قالب جملات یا مکالمات یاد بگیرید. تحقیقات علمی ثابت کرده است که به یاد آوری کلمات به کمک جملات و مکالمات بسیار ساده تر است، از طرف دیگر بعضی کلمات سنگین (به لحاظ تعداد کاراکتر یا سختی تلفظ) وجود دارند که همیشه مشکل زا هستند در این مواقع باید سعی کنید که آنها را به کمک هم معنی ها یا گروه بندی کردن به یاد بیاورید و یا به کمک بخش بندی آنها را حفظ کنید.

4- از رنگ ها وتصاویر برای یادگیری لغات زبان استفاده کنید.

می دانید که حافظه تصویری انسان بسیار قوی تر از حافظه غیر تصویری است. بعنوان مثال ممکن است فردی را پس از سال ها ببینید، احتمالا چهره او برایتان آشنا باشد ولی نامش را به خاطر نمی آورید. در یادگیری لغات هم همینطور است. شما می توانید برای هر لغت یک تصویر در ذهن خود بسازید تا یاد آوری آن برایتان بسیار راحت تر شود.همچنین از ماژیک های هایلایت با رنگ های مختلف (حداقل 3 رنگ) استفاده کنید و واژگان سخت، واژگان جدید و واژگان قدیمی را هایلایت کنید. تحقیقات ثابت کرده است که این روش میزان یادگیری لغات را تا 40 درصد افزایش می دهد.

5- از ابزارهای مناسب برای کمک به حفظ لغت استفاده کنید.

استفاده از فلش کارت‌ها، اپلیکیشن‌ها یا بازیهای گوناگون برای حفظ کردن لغات جدید راه های مناسبی هستند. اگر نمی‌دانید که چه روشی برای شما مناسب است، سعی کنید روشهای متفاوتی را امتحان کنید، یا اینکه ترکیبی از روشهای مختلف را برگزینید و در کل، تمرین منجر به بهتر شدن و حفظ لغات جدید می‌شود.

6- حفظ لغات زبان را به صورت تعاملی انجام دهید.

برای حفظ کردن لغات انگلیسی تنها به حفظ لغات از روی کاغذ بسنده نکنید، بلکه تلفظ آن ها را گوش دهید، با صدای بلند برای خود بخوانید و بنویسید و یا تایپ کنید هر چه بیشتر با کلمات تعامل برقرار کنید لغات بیشتر در ذهن شما می مانند مثلا زمانی که میوه میخورید نام انگلیسی آنها را تکرار کنید.

7- تکرار، تمرین و مرور کنید.

تنها به تکرار کردن کلمات جدید اکتفا نکنید، بلکه مواردی که قبل ‌تر یاد گرفته اید نیز دوباره مرور کنید. نیازی نیست که به لیست کلماتی که در گذشته تهیه کرده‌اید نگاه کنید، بهتر است کلماتی را که از قبل می‌دانید در جملات و عبارات متنوعی به کار بگیرید و ماندگاری آنها در ذهنتان را تقویت کنید.

8- از کتاب های مخصوص و فیلم برای یادگیری لغت استفاده کنید.

خواندن و مطالعه و دیدن فیلم راهی عالی برای یادگیری لغات زبان انگلیسی است، کاری که شما باید انجام دهید این است که کتاب های یادگیری زبان انگلیسی را خریداری کنید و شروع کنید به یادگیری لغات جدید. همچنین در زمان دیدن فیلم لغات جدید و یاداشت کنید و به روش های یادگیری آن ها را در ذهن خود ثبت کنید.

9- از روش کدینگ یا رمزگردانی در حفظ کردن لغات انگلیسی استفاده کنید.

در این روش، یک کلمه یاعبارتی از زبان مادری که هم صدا و نزدیک به لغت انگلیسی مورد نظر که میخواهید به خاطر بسپارید ، هست را با تصویری ذهنی به کلمه اصلی مرتبط می کنند که در آن معنی یا معادل کلمه نیز مطرح می‌شود. این روش به یادگیری لغات با کمک عبارات و واژه‌های کلیدی آشنا و به نوعی تصویرسازی ذهنی کمک میکند و باعث تسریع و ماندگاری بیشتر لغات زبان در ذهن می شود.

10- در حفظ کردن لغات زبان دقت و تمرکز کنید.

در زبان انگلیسی یادگیری همزمان کلماتی که به هم شباهت دارند بسیار سخت است بهتر است این لغات را در روزهای مختلف بخوانید و برای حفظ لغات زبان از هر کدام در ذهنتان تصویر یا جمله‌ای بسازید که بهتر ماندگار شوند. یک راه دیگر در حفظ کردن لغات انگلیسی این است که هر لغت زبان را به همراه متضاد و مترادف آنها یاد بگیریم. بهتر است زمانی که یک کلمه را حفظ می کنید، اشکال دیگر آن را نیز به خاطر بسپارید. مثلا اگر اسمی ‌را حفظ می‌کنید، حتما صفت و فعل آن را نیز به خاطر بسپارید.

یادگیری لغات انگلیسی

یادگیری لغات زبان انگلیسی بدون شک اولین قدم برای استفاده صحیح از زبان به حساب می‌آید. به همین دلیل سعی کردیم در این مقاله برخی از نکاتی که به شما در حفظ کردن لغات انگلیسی کمک می‌کنند را بیاموزیم.پس برای یادگیری و حفظ لغات زبان میتوانید این موارد را انجام دهید:

  • برای یادگیری محیطی را به وجود آورید.
  • کلمات را در متن و مکالمه با مثال یاد بگیرید .
  • سعی کنید در محیط و دنیای واقعی قرار بگیرید.
  • روی یادگیری کلمات مفید دقت و تمرکز کنید .
  • از ابزار های مناسب برای یادگیری موثر استفاده کنید.
  • دفعات مرور واژگان را زیاد کنید ولی زمان‌‌شان را کوتاه‌تر، تا لغات را بهتر حفظ کنید.
  • واژگانی که یاد گرفته اید با خود با صدای بلند بخوانید و تمرین و تکرار کنید.
  • بعد از یادگیری چندین واژه از خود امتحان بگیرید و با آنها جمله بسازید.