در میان مهارت های چهارگانه زبان انگلیسی، معمولا مهارت صحبت کردن (Speaking) یا مکالمه زبان انگلیسی برای علاقمندان به زبان انگلیسی چالش برانگیزتر و حتی جالب تر و کاربردی تر است.

سعی کنید از هر فرصتی برای انگلیسی صحبت کردن استفاده کنید.

افراد در زمان یادگیری زبان انگلیسی بیشتر وقت خود را صرف نوشتن، خواندن و گوش دادن می کنند و وقت کافی برای بخش گفتاری نمی گذارند و از طرفی به دلیل کم صحبت کردن اعتماد به نفس پایینی دارند و در زمان صحبت کردن به مشکل می خورند، تنها راه گذشتن از این مرحله و تقویت زبان هم صحبتی با فردی دیگر به زبان انگلیسی است وهمچنین در محیط های انگلیسی زبان قرار بگیرید تا بتوانید به مرور زمان سطح مکالمه خود را تقویت کنید حتی میتوانید با خودتان به زبان انگلیسی صحبت کرده و این کار را تکرار و تمرین کنید. صحبت کردن به زبان انگلیسی با خودتان باعث می‌ شود تا ترس شما از آن ریخته و بتوانید به راحتی گفت ‌و گو به زبان انگلیسی را تمرین کنید در حین صحبت کردن صدای تان را ضبط کرده و آن را بارها و بارها گوش دهید، سپس ایرادات خود را پیدا کرده و سعی کنید تا آن را بر طرف کنید.

فیلم ها و انیمیشن های انگلیسی را تماشا کنید و خوب به آنها گوش دهید.

یکی از روش‌ هایی که می ‌تواند مهارت مکالمه شما را افزایش دهد، تماشای فیلم ها و انیمیشن های انگلیسی زبان است. هنگام تماشای فیلم و انیمیشن برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی خوب گوش دهید و تکرار کنید واگر مبتدی هستید فیلم ها را فقط با زیرنویس زبان انگلیسی و فارسی ببینید هر چند فقط تماشای آنها به شکل معمول هم بسیار مفید است و سعی کنید هر فیلم را چند بار ببینید و سعی کنید تا در هنگام تماشای یک فیلم انگلیسی زبان، نکاتی که در رابطه با گفت و گو متوجه می شوید را یادداشت کرده و از آن در طول مکالمات روزمره خود استفاده کنید.

به کلاس آموزشی زبان بروید.

شرکت در کلاس های زبان نیز مهم ترین عاملی است که می ‌تواند به شما کمک کند تا مهارت صحبت کردن (Speaking) خود را تقویت کنید. به دلیل آن که در کلاس های زبان تمامی مکالمات به انگلیسی صورت می‌ گیرد، این موضوع می ‌تواند به شما کمک کند تا مهارت صحبت کردن شما افزایش چشمگیری پیدا کند .شما می توانید با ثبت نام در کلاس های موسسه زبان های خارجی پیام دیپلمات به صورت حضوری یا مجازی براحتی مکالمه را یاد بگیرید همچنین در مهد زبان پیام دیپلمات کودکان مکالمه را از همان ابتدای یاد گیری با جملات کوتاه فرا می گیرند. اگر وقت یا هزینه کلاس را ندارید خیلی راحت از کلیپ های آموزش مکالمه زبان انگلیسی استفاده کنید و به جای کلاس از آنها استفاده کنید.

کتاب داستان/رمان (انگلیسی) به صورت شمرده بخوانید.

کتاب های داستان و رمان یکی از بهترین ابزار برای یادگیری مکالمه زبان انگلیسی هستند. همیشه یک کتاب انگلیسی با خود به همراه داشته باشید و بخوانید. همچنین به داستان های کوتاه، درس های تصویری و مقاله های صوتی گوش کنید. از کتاب های کودکان که با زبان ساده تر نوشته شده اند و برای کمک به کودکان در یادگیری زبان طراحی شده اند استفاده کنید. اگر کتاب هایی را بخوانید که قبلاً نسخه انگلیسی یا فارسی آن را خوانده اید و آن کتاب را به خوبی می شناسید، به شما کمک می کند تا سریعتر به این زبان عادت کنید. رمان های انگلیسی آسان بخوانید، به طور کامل وقتتان را برای خواندن کتاب های درسی هدر ندهید بلکه در کنار آنها از کتاب های داستان و رمان هم برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی استفاده کنید.

در کنار کلمات انگلیسی، جملات را هم یاد بگیرید .

وقتی می خواهید کلمه ای را یاد بگیرید یا مرور کنید، آن را در قالب جمله بیاموزید. اگر عین جملات را هم حفظ کنید هیچ مشکلی پیش نمی آید، مغز شما در هر حدی هم که باشد بعدها الگوی این جملات را حفظ می کند و بصورت خودکار در جاهای مشابه استفاده خواهد کرد، این را تحقیقات ثابت کرده است، همچنین هنگامی که واژه‌ های جدید را میخوانید، یادگیری نقش ‌های مختلف هر واژه، صحبت کردن به زبان انگلیسی را برای شما ساده ‌تر می کند. برای مثال وقتی واژه Write را یاد گرفتید، بهتر است شکلهای دیگر آن مانند، Wrote و Writtenرا نیز یاد بگیرید.

از نرم افزار یا اپلیکیشن زبان استفاده کنید.

در دنیا برای تقویت مکالمات زبان انگلیسی اپلیکیشن ها و نرم افزارهای زیادی وجود دارد خیلی راحت آن را روی گوشی اندروید یا آیفون خود نصب کنید و از سطح مبتدی شروع کنید. فقط کافی ست که روزانه به ۳-۴ مکالمه آن گوش کنید و بعد از اتمام هر مکالمه سعی کنید آن را تکرار کنید (اگر نتوانستید هم اشکالی ندارد، همان گوش کردن به مکالمات فوق العاده شما را راه می اندازد). یکی از این نرم افزار ها ،نرم‌افزار Duolingo است که یکی از بهترین اپلیکیشن‌ها برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی این نرم‌افزار می‌باشد. این نرم‌افزار با ایجاد یک بازی و سرگرمی باعث می‌شود در طول کار کردن با آن اصلا احساس کسالت نکنید. این برنامه جلسات آموزشی ای دارد. استفاده از این نرم‌افزار نیز کاملا رایگان است.

Duolingo

سخنرانی های انگلیسی گوش دهید و تمرین کنید.

این سخنرانی ها فوق العاده هستند زیرا به شما کمک می کنند با مردم طبیعی و راحت صحبت کنید و شما را در مکالمه زبان انگلیسی تقویت می کند. آنها سخنرانی خود را آماده کرده اند اما آنرا کلمه به کلمه نمیخوانند. پس باید وقفه های معمول و حالت های طبیعی انگلیسی سخن گفتن را بیاموزید. روزانه حداقل یک سخنرانی ۲۰ دقیقه ای را گوش کنید. ابتدا یک بار با زیرنویس فارسی و بار بعد با زیرنویس انگلیسی به دقت گوش دهید.

سخن آخر: برای صحبت کردن و مکالمه انگلیسی هیچ ترس و دلهره ای نداشته باشید اگر شما اول راه هستید فراموش کردن کلمات یا جملات چیز طبیعی است اصلا نگران نباشید تمام روش هایی که در بالا گفتیم برای تقویت مکالمه زبان انگلیسی موثر هستند ولی باید توجه کنید که بهره گیری از دانش یک مدرس زبان خبره مسیر را برای شما بسیار ساده تر و کوتاه تر می کند. حضور یک مدرس زبان در کنار مطالعه و تمرین روزانه، به جهت دهی و انتخاب روش درست تمرین کمک قابل توجهی به شما می کند.