والدین بسیاری هستند که علاقمندند فرزندشان در سنین پایین یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کند. از مهمترین مواردی که برای آموزش انگلیسی به کودکان باید در نظر گرفت ایجاد علاقه و انگیزه در آنهاست. کودکان هرچه بیشتر علاقه‌مند و مشتاق به آموختن زبان انگلیسی باشند نتایج بهتری را دریافت خواهند کرد؛ وقتی تجربه یادگیری زبان دوم، سرگرم‌کننده، جالب و معنی‌دار باشد باعث ایجاد انگیزه مضاعف در کودکان می شود و فرایند یادگیری زبان جدید را بهبود می‌بخشد. اگر کودکان در سنین خیلی پایین با زبان دوم در کنار زبان مادری آشنا شوند و نگرش خوبی نسبت به زبان انگلیسی پیدا کنند، برای یادگیری آن مصمم تر شده و این باعث می شود ادامه و تکمیل آموزش زبان در سن بالا برای آنها راحت تر شود.

سوالی که اکثر والدین می پرسند این است که چگونه می‌توانند انگیزه فرزندشان را برای آموزش زبان دوم افزایش دهند؟

در این مقاله قصد داریم پیشنهاداتی برای ایجاد انگیزه و اشتیاق در کودکان به یادگیری زبان انگلیسی به شما ارائه دهیم.

بررسی ها نشان می دهد کودکان زمانی در یادگیری زبان انگلیسی عملکرد خوبی دارند که والدین آنها ملاکهای یادگیری واقع بینانه را برای کودکانشان تعیین کرده باشند. تنوع فعالیتها در زمینه آموزش زبان انگلیسی برای کودکان مفید است و در این رابطه والدین می بایست برنامه منظمی را برای خود و فرزندانشان در قالب برنامه هفتگی طراحی کنند. کودکان از رابطه ای بیشترین بهره را می برند که از لحاظ کلامی غنی و از نظر عاطفی حمایت گرانه باشد.خانواده هایی که محیطی تشویق آمیز و حمایت گرانه همراه با کنترل منطقی را در پیش می گیرند ، در یادگیری زبان انگلیسی کودکان بسیار مفید می باشند.

انگیزه یادگیری زبان در کودکان

در کنار فرزندتان، خودتان هم مشتاق یادگیری و آموزش زبان باشید.

اگر شما خودتان را مشتاق یادگیری زبان نشان دهید و فرزندتان ببیند که شما در حال خواندن، تماشای فیلم و صحبت به زبان انگلیسی هستید، از شما الهام می‌گیرند که همان کار را انجام دهد. به او یاد می دهید که فیلم به زبان انگلیسی ببیند، در منزل تا آنجایی که می‌تواند با شما انگلیسی صحبت کند. تشویق و حمایت فراوان از فرزندتان باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه فراوان وی برای یادگیری زبان می‌شود. اگر فرزندتان نتوانست کلمه‌ای را به‌ درستی تلفظ کند و یا جمله‌ای را اشتباه می‌گوید، اصلاً مهم نیست. اصل قضیه این است که فرزند شما در محیط یادگیری زبان انگلیسی قراربگیرد و صحبت کند.

فرایند آموزش و یادگیری زبان را برای فرزندتان سرگرم کننده و جذاب کنید.

یادگیری زبان انگلیسی را برای کودکان لذت بخش کنید. سعی کنید از روش ها و فعالیت‌های، جالب و سرگرم کننده برای یادگیری و آموزش زبان استفاده کنید. کودکان عاشق بازی هستند و دوست دارند هنگام صحبت کردن و یادگیری زبان انگلیسی، بازی کنند با این روش می توانیم انگیزه آنها را در یادگیری زبان انگلیسی تقویت کنیم. وقتی کودکی درگیر انجام بازی می‌شود، از تجربه های جدید لذت می‌برد. یادگیری همراه با بازی اثری فوق العاده را بر روی ذهن کودکان به جای می‌گذارند و باعث می شود میل کودکان به ادامه بازی و یادگیری بهتر شود.

علایق فرزندان خود را در زمان آموزش در نظر بگیرید.

با توجه به شخصیت و در نظر گرفتن علایق فرزندتان روش‌ آموزشی مناسب را انتخاب کنید. برخی از کودکان شخصیتی فعال و پر شور و هیجان دارند و به بازی ها و کارهای عملی که به انرژی زیادی نیاز دارد علاقه نشان می‌دهند اما در مقابل برخی از کودکان شخصیتی آرام دارند و دوست دارند در گوشه ای نشسته و فیلم ببینند و یا بازی هایی را انجام دهند که خیلی پر جنب و جوش نباشد مثلا بازی با فلش کارت و یا خواندن کتاب داستان .

در زمان یادگیری به فرزندتان اجازه انتخاب بدهید.

برای ایجاد انگیزه یادگیری زبان در کودکان خود، به او حق انتخاب بدهید. اجازه بدهید خودش فعالیت و موضوع مورد نظرش را انتخاب کند. برای مثال اگر دوست دارد آموزش زبان با قصه باشد برای او کتاب بخوانید. اگر تماشای فیلم یا کارتون را دوست دارد، فیلم یا کارتون های آموزشی زبان برای او پخش کنید. زمانی که فرزندتان احساس کند که نقشی در انتخاب‌هایش دارد باعث برانگیختگی او و ایجاد انگیزه بیشتر برای یادگیری خواهد شد.

زمانی که فرزندتان روحیه و آمادگی یادگیری را دارد، شروع به آموزش کنید.

سعی کنید زمان مناسبی را برای آموزش انتخاب کنید تا کودکتان به یادگیری و آموختن زبان انگلیسی مشتاق شود. زمانی که با فرزندتان تمرین می‌کنید و آموزش می‌بیند، باید پذیرا و هوشیار باشد و آمادگی یادگیری را داشته باشد و بدخلقی نکند و انگیزه لازم را برای آموزش داشته باشد اگراو را برای یادگیری زبان انگلیسی تحت فشار قرار دهید و به‌اجبار از او بخواهید تمریناتش را انجام دهد باعث استرس و اضطراب او می‌شوید و فرزندتان انگیزه خود را برای یادگیری از دست می دهد . اگر در زمان شروع آموزش احساس کردید فرزندتان علاقه ای به انجام آن ندارند، به جای آنکه او را مجبور به ادامه دادن کنیدو باعث دلزدگی و فراری شدن او از یادگیری شوید بهتر است بعداً با فعالیت‌های انگیزشی و مورد علاقه کودک، او را ترغیب کرده تا بدون استرس و تشویش، زبان انگلیسی را بهتر فراگیرد.

فرزندتان را در زمان انجام دادن تکالیفش حمایت کنید.

کودکان معمولا تمایلی به انجام تکالیف مدرسه ندارند و دوست دارند بیشتر وقت خود را به بازی بگذرانند حالا تصور کنید که قراراست علاوه بردروس مدرسه تکالیف دیگری نیز انجام دهند مسلماً کار برای آنها دشوارتر خواهد بود بنابراین بهتر است یک برنامه منظم برای تکالیف او تنظیم کنید و به کودک اجازه دهید خود تصمیم بگیرد در چه زمانی و در کجا مطالعه کند. او را در انجام دادن تکالیفش حمایت و تشویق نمایید و حس اعتماد به نفس را در کودکان تقویت کنید تا نسبت به آموزش زبان انگلیسی نگرش مثبتی پیدا کنند و از یادگیری زبان انگلیسی لذت ببرند تا انگیزه آنها برای یادگیری بیشتر شود.

انگیزه یادگیری زبان در کودکان

نکته آخر :

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان بهتر است یک تجربه شیرین و آرامش ‌بخش به دور از اضطراب و استرس باشد. هرچقدر که یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان همراه با روش های جالب و لذت بخش باشد انگیزه یادگیری زبان در آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد. موفقیت‌های کودکان خود را در یادگیری زبان انگلیسی در منزل تحسین کنید که کودکان تصور نکنند، مهم‌ترین وظیفه آن‌ها یادگیری زبان بوده است.