یادگیری لغات انگلیسی برای بسیاری از زبان‌آموزان چالش بزرگی است. راه های زیادی برای یادگیری لغات انگلیسی وجود داره که بعضی از آنها حتی کمی سرگرم کننده هم هستند. در این مطلب شما رو با بهترین روش های یادگیری لغات انگلیسی آشنا می کنیم:

1- یادگیری لغات با استفاده از فلش کارت

فلش کارت شامل یک کلمه انگلیسی در یک طرف کارت و ترجمه آن در طرف دیگر است. شما می‌توانید این کارت‌ها را با خود همراه داشته باشید و در هر زمانی که مایلید به مرور آنها بپردازید. این روش یکی از موثرترین روش‌های یادگیری لغات انگلیسی است. استفاده از فلش کارت به شما کمک می کنه تا به سرعت و به طور موثر کلمات انگلیسی رو به خاطر بسپارید. شما می توانید فلش کارت ها رو بر اساس نیاز و علاقه خود طراحی کنید و بارها و بارها از آنها استفاده کنید.

مزایای استفاده از فلش کارت برای یادگیری لغات انگلیسی:

۱. افزایش حافظه: استفاده از فلش کارت به شما کمک می‌کند تا حافظه خود را بهبود بخشید. با تکرار مداوم و مرور فلش کارت، مغز شما به بهترین شکل ممکن به یادگیری لغات جدید عادت خواهد کرد.
۲. آسانی در استفاده: استفاده از فلش کارت بسیار ساده و آسان است. شما می‌توانید این کارت‌ها را همراه خود داشته باشید و در هر زمانی که مایلید، به مرور آنها بپردازید.
۳. ایجاد انگیزه برای یادگیری: استفاده از فلش کارت به شما کمک می‌کند تا با دیدن پیشرفت خود در یادگیری لغات، انگیزه بیشتری برای ادامه کار داشته باشید.
۴. تنوع در یادگیری: شما می‌توانید از فلش کارت با ترکیبی از تصاویر، جملات و کلمات استفاده کنید تا یادگیری لغات بهتری داشته باشید.
۵. بهبود مهارت شنیداری: استفاده از فلش کارت با تمرکز بر شنیدن کلمات و تلفظ آنها، به شما کمک می‌کند تا مهارت شنیداری خود را بهبود بخشید.

انگیزه یادگیری زبان در کودکان

2- یادگیری لغات انگلیسی با استفاده از برنامه‌های کامپیوتری:

برنامه‌های کامپیوتری مانند Quizlet و Memrise، یکی دیگر از روش‌های موثر برای یادگیری لغات انگلیسی هستند. این برنامه‌ها شامل تعداد زیادی از کلمات و جملات هستند که با استفاده از تکنیک‌هایی مانند تکرار و آزمون، به یادگیری لغات کمک می‌کنند.

برنامه Quizlet

اگر به دنبال برنامه ای هستید که در یادگیری مطالب به شما کمک کند، برنامه Quizlet یکی از بهترین گزینه‌های پیش رویتان است، در گذشته بسیاری از افراد از فلش کارت‌های کاغذی به منظور یادگیری مطالب استفاده می‌کردند. در حالی که امروزه با پیشرفت تکنولوژی امکان ایجاد فلش کارت‌های دیجیتالی توسط گوشی‌های هوشمند فراهم آمده است، اپلیکیشن کوییزلت (Quizlet) این امکان را فراهم آورده تا کاربران فلش کارت‌ها را بر اساس نیازهای خود را طراحی کرده و از روش‌های مختلف یادگیری استفاده کنند.

برنامه Memrise

برنامه Memrise یک برنامه خیلی عالی در زمینه آموزش زبان و یادگیری زبان می باشد. این برنامه با ویژگی های خاص خود ضمن سرگرمی امکان یادگیری را بدون خستگی فراهم می کند. این برنامه تمرین های SAT, GMAT, TESOL, TOEFL و دوره های GCSE, A-Level, IBAC را شامل می شود. Memrise . یک اپلیکیشن یادگیری زبان های خارجی است که یادگیری زبان را با استفاده از گوشی های هوشمند به یک امر بسیار ساده و لذت بخش تبدیل نموده است. Memrise مانند یک کلاس زبان اختصاصی و جذاب است که شما را به یادگیری و مرور زبان های خارجی اعم از : انگلیسی، فرانسوی، چینی، آلمانی و… تشویق می‌کند. این اپلیکیشن علاوه بر زبان های خارجی به آموزش علوم دیگر مانند تاریخ، جغرافیا، ادبیات و… هم می پردازد. روش آموزش آن به صورت الگوهای فلش کارت است که در ابتدا آموزش داده و سپس سوال پرسیده می‌شود و مطابق پاسخ ها به فرد امتیاز داده می‌شود. هر موضوع شامل دوره های خاصی است. Memrise در نسخه های اندروید و ios در دسترس است و کاربران می توانند با دانلود آن نسبت به استفاده اقدام نمایند

انگیزه یادگیری زبان در کودکان

3- یادگیری لغات انگلیسی با استفاده از فیلم‌ها و سریال‌ها:

فیلم‌ها و سریال‌ها را می‌توانید به عنوان یکی از روش‌های موثر برای یادگیری لغات انگلیسی استفاده کنید. با تماشای فیلم‌ها و سریال‌ها، علاوه بر یادگیری لغات جدید، مهارت‌های شنیداری و گفتاری خود را نیز تقویت خواهید کرد. برای یادگیری زبان، تماشای فیلم‌های خارجی به عنوان یکی از روش‌های موثر و جذاب شناخته شده است. در زیر چند فیلم برای یادگیری زبان انگلیسی به شما پیشنهاد می‌دهیم:
  • فیلم the king’s speech
  • فیلم the hangover
  • فیلم the hunger games
  • فیلم bird box

4-یادگیری لغات انگلیسی با کتاب‌های آموزشی:

کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی می‌توانند به شما در یادگیری لغات جدید کمک کنند. با خواندن کتاب‌های آموزشی، لغات جدید را در جملات و متن‌های واقعی بیاموزید و از عبارات و اصطلاحات جدید استفاده کنید. در زیر چند کتاب برای یادگیری زبان انگلیسی به شما معرفی می کنیم:

۱- کتاب های فور کورنرز (Four corners)

کتاب های فور کورنرز که توسط دانشگاه معتبر کمبریج منتشر می شوند برای تقویت زبان انگلیسی از سنین کودکی تا بزرگسالی و تقویت هرچهار مهارت شنیداری، نوشتاری، گفتاری و خواندن تهیه شده اند.

۲- کتاب های سری تاپ ناچ (Top notch-از لانگمن-مقدماتی تا پیشرفته)

سری کتاب های تاپ ناچ واقعا برای یادگیری عمومی زبان انگلیسی بی نظیر هستند، چه برای Writing یا Speaking و مکالمه و چه برای گرامر ولغت. کتابهای تاپ ناچ توسط موسسه انتشارات لانگمن و کتابهای انگلیش ریزالت و امریکن انگلیش فایل توسط موسسه انتشارات آکسفورد طراحی شده است.

۴- کتاب ۱۱۰۰ لغتی که باید بدانید (از Barrons-متوسط و پیشرفته)

این کتاب حدود ۱۰۰۱ لغت جدید دارد و حدود ۵۰۰۰ لغت دیگر هم دارد که شما معنی آنها را احتمالا نمی دانید! ولی از آنجاییکه توسط موسسه معتبر Barrons تهیه شده، و طبق تجربه شخصی، پرکاربردترین و جدید ترین لغت های موجود زبان انگلیسی را دارد. کتاب حاضر شامل ۱۱۰۰ واژه که باید بدانید می باشد. هر واژه شامل مثال، تمرین، تعریف و اصصطلاحات مفید می باشد. متن های این کتاب از رمان ها، نمایشنامه ها، شعرها، روزنامه ها، و …. است. کتاب حاضر ویژه دانشجویان و داوطلبان شرکت در کنکور کارشناسی ارشد و دکترای کلیه رشته جی آر ای، آیلتس و تافل است.

۵-کتاب‌های interchange (اینترچنج)

همانند تاپ ناچ، از دوره مقدماتی تا پیشرفته را آموزش می‌دهد. چهار سطح مختلف دارد و مناسب آموزش زبان برای بزرگسالان و جوانان است. در عین به کار گیری جدیدترین رویکردهای آموزشی، اینترچنج نظرات معلمان و زبان آموزان را از نقاط مختلف دنیا گردآوری کرده است. این سری کتاب‌ها محصول کمبریج هستند

5- یادگیری لغات انگلیسی با استفاده از دیکشنری:

استفاده از دیکشنری به شما کمک می‌کند تا به راحتی معنی لغات را درک کنید و در جملات خود به کار ببرید. همچنین، با مشاهده مثال‌های متعدد در دیکشنری، می‌توانید به یادگیری کاربرد لغات در جملات واقعی بپردازید.