در زبان انگلیسی مهارت های ریدینگ و رایتینگ دو رکن جدایی ناپذیر و مکمل یکدیگر در یادگیری زبان انگلیسی هستند. دو مهارت رایتینگ و reading دو توانایی اجباری در زمان یادگیری زبان انگلیسی هستند. بدون تقویت مهارت writing و reading موفقیت در زبان انگلیسی امکان پذیر نخواهد بود. هر چه مطالعه بیشتر باشد مهارت reading بیشتر تقویت می شود که در نهایت به تقویت مهارت رایتینگ – Writing نیز می انجامد.

به این اصل توجه فرمایید: (A good reader is a good writer.) منظور این است كه یك خواننده خوب در نوشتن به همان زبان هم مشكلی نخواهد داشت. در واقع اگر بخواهید قادر به نوشتن باشید ابتدا باید یك خواننده خوب باشید. خواننده خوب كسی است كه می داند چه مطلبی را بخواند و چگونه بخواند. بهترین كار این است که كتابهای داستان انگلیسی را مطالعه كنید.این كتابها در سطوح مختلف و تحت عناوینی از قبیل Easy English و stage و یا simplified موجود می باشند.

خوشبختانه در سیستم آموزشی آموزشگاه زبان پیام این مطلب مورد توجه قرار گرفته و کتب داستان سطح بندی شده و هر ترم در اختیار زبان آموزان در آموزشگاه زبان قرار میگیرد؛ از جمله نتایج این عملکرد پیشرفت زبان آموزان در زمینه های مختلف یادگیری لغات جدید، خواندن و درک مطلب بهتر و فراگیری شیوه صحیح نوشتن جملات و داستان می باشد. لازم است شما این كتابها را به این ترتیب مطالعه نمایید: ابتدا كتاب را با سرعت از اول تا آخر مطالعه كنید. بار دوم با تامل بیشتر مطالعه كنید. در این مرحله به دو گروه از لغات مشكل برخوردخواهیدكرد. دسته اول لغاتی هستند كه می شود معنی آنها را حدس زد. زیرچنین لغاتی خط بكشید. دسته دوم لغات كلیدی (key words) هستند. دور چنین لغاتی خط بكشید. سپس با استفاده از یك فرهنگ لغت فقط معنی لغات كلیدی را بیابید و ترجمه آنها را در حاشیه ( و نه بین خطوط) یادداشت كنید. سپس شروع كنید به مطالعه كتاب به قصد لذت بردن.در این مرحله دیگر نباید به فرهنگ لغت مراجعه كنید. حتی نباید به فارسی فكر كنید یعنی به جای ترجمه عبارات سعی كنید جریان داستان را در ذهن خود بازآفرینی و تخیل كنید. چنین مطالعه ای لذت وافری به شما خواهد بخشید. ضمن این كه دامنه لغت شما برای یادگیری زبان افزایش یافته و دستور زبان هم در شما تقویت خواهد شد و دو ابزار مهم برای نوشتن یعنی واژگان و دستور زبان را به درستی و در مدت بسیار كوتاهی كسب خواهید كرد.

مهارت خواندن و نوشتن انگلیسی

برای مهارت نوشتن در آموزش زبان انگلیسی علاوه بر آنچه گفته شد باید دفترچه خاطرات همراه داشته باشید تا وقایع روزمره و نكات جالبی را كه می بینید, می شنوید، می خوانید و یا به ذهنتان می رسد به زبان انگلیسی یادداشت نمایید.البته نباید نگران نحوه نگارش باشید و اصلا نباید قدرت قلمتان را در انگلیسی با زبان فارسی مقایسه كنید.مهم این است كه به این فعالیت مشغول باشید تا در مدت كوتاهی در نوشتن مهارت پیدا كنید.حتی می توانید جملات و مثال های جالب و آموزنده را از منابع مختلف جمع آوری کرده و در دفترتان یادداشت نمایید.

به طور خلاصه: ابزار لازم برای كسب مهارت listening گوش دادن فعال است. صحبت كردن با خارجی زبانها هم مفیداست كه البته معمولا این امكان برای همه فراهم نیست. ابزار لازم برای كسب مهارت speaking در آموزش زبان انگلیسی توسعه دایره لغات است. برای این كار راههای زیادی پیشنهاد می شود.مثلا می توانید هر روز یك لیست لغت روی برگه های كاغذ بنویسید و معنی آنها را پشت برگه بنویسید و در فرصتهایی كه پیش می آید آنها را مرور كنید.