یکی از ابتدایی ترین و مهم ترین گام های یادگیری زبان انگلیسی، انتخاب بهترین مواد آموزشی است،کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی یکی از ابتدایی‌ترین را‌ه ها برای یادگیری زبان هستند؛ برخی از این کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی نسبت به دیگر کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی از سطح علمی بالاتر و بهتری برخوردار هستند و شیوه‌های نگارش و نحوه‌ی آموزش در آن‌ها بروزتر و کامل‌تر هستند و برای آموزش دیدن بهتر است اما انتخاب کتاب آموزشی زبان انگلیسی تا حد زیادی به توانایی‌ها و اهداف آموزشی هر فرد بستگی دارد؛ بنابراین بهتر است پیش از شروع هر کتاب، تعیین سطح شده تا با شناخت بیشتری نسبت به توانایی‌های خودتان به یادگیری زبان انگلیسی بپردازید؛ تعیین سطح در موسسه پیام دیپلمات به صورت کاملا رایگان است، در واقع باید گفت که شیوه مطالعه و اهداف و سطح زبان شما تعیین می‌کند که کدام کتاب برای شما مناسب‌ترین است.

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که کتاب زبان انگلیسی خوب چه ویژگی‌هایی دارد. برای پاسخ‌گویی به این سؤال مهم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مطالب استفاده شده در بخش reading به‌روز بوده و از منابع authentic مانند مجلات و روزنامه‌های انگلیسی انتخاب شده‌اند.
  • گرامر و ساختارهای پیچیده در قالب مکالمات و در context آموزش داده می‌شوند.
  • لغات و اصطلاحات رایج و کاربردی در قالب جملات و مکالمات روزمره تدریس می‌شوند.
  • کتاب زبان انگلیسی مناسب، تمامی مهارت‌های زبان یعنی Speaking، writing، listening و reading را شامل می‌شود.
  • مهارت writing در کتاب‌های استاندارد زبان انگلیسی با استفاده از مثال و sample آموزش داده شده‌اند.

در ادامه به معرفی و بررسی تعدادی از بهترین و معتبرترین کتاب‌های آموزشی زبان انگلیسی می‌پردازیم.

1)کتاب ۱۱۰۰ لغتی که باید بدانید(از Barrons-متوسط و پیشرفته)

کتاب 1100Words You Need to Know یکی از شناخته شده ترین کتاب هایی است که در زمینه تقویت دایره لغات زبان انگلیسی منتشر شده است. این کتاب برای زبان آموزانی مناسب می باشد که سطح زبان آنها حداقل متوسط باشد و بخواهند کلمات آکادمیک زبان انگلیسی را یاد بگیرند؛ کلماتی که در این کتاب آموزش داده می شوند به ندرت در زبان عامیانه استفاده می شوند و بیشتر در متون آکادمیک و رسمی دیده می شوند. خواندن این کتاب به داوطلبان آزمون های آیلتس و تافل نیز توصیه می شود.کتاب 1100Words You Need to Know لغات را در 46 هفته دسته بندی کرده است. این دسته بندی به شکلی است که از زبان آموزان انتظار می رود روزی 5 کلمه را یاد بگیرند (در این کتاب برای هر هفته 20 لغت و 4 اصطلاح وجود دارد). کلماتی که آموزش داده می شوند ابتدا در یک متن بکار برده شده اند، سپس تمریناتی برای لغات جدید ارائه شده است و در انتهای لغات هر روز نیز لیست کلمات جدید به همراه فونتیک آنها قرار داده شده است.

کتاب 1100 لغت

2)کتاب English Grammar in use از( Cambridge-مقدماتی تا پیشرفته)

مجموعه English Grammar in Use را می توان یکی از مجموعه های کامل آموزش گرامر زبان انگلیسی از سطح پایه تا پیشرفته دانست. این مجموعه که از سری کتاب های دانشگاه Cambridge می باشد، به هدف ارتقای دانش گرامر زبان آموزان تهیه شده است. English Grammar in Use دارای سه سطح Essential، Intermediat و Advanced است،درس های مجموعه Grammar in Use درس هایی دو صفحه ای هستند که در هر درس صفحه اول مختص مطالب آموزشی و صفحه دوم مختص به تمرین های آن درس می باشد.

English Grammar in use

3)مجموعه کتب آموزشی «Interchange»

مجموعه کتب آموزشی «Interchange» یکی دیگر از برترین کتاب‌های آموزش انگلیسی در دنیاست که در مؤسسات آموزشی نیز تدریس می‌شود. شعار این مجموعه تجربه یک یادگیری بهتر است؛ اما خوشبختانه در حد شعار نمانده و مجموعه کتاب‌های اینترچنج با محتوای غنی و متدلوژی آزموده شده همواره بهترین نتایج را برای زبان‌آموزان به ارمغان خواهد داشت. کتاب اینترچنج از دوره مقدماتی تا پیشرفته را آموزش می‌دهد. چهار سطح مختلف دارد و مناسب آموزش زبان برای بزرگسالان و جوانان است. در عین به کار گیری جدیدترین رویکردهای آموزشی، اینترچنج نظرات معلمان و زبان آموزان را از نقاط مختلف دنیا گردآوری کرده است. این سری کتاب‌ها محصول کمبریج هستند.

Interchange

4) کتاب‌های oxford word skills (آموزش لغت بطور اختصاصی)

مجموعه آموزش زبان OXford Word Skills یکی از برترین مجموعه های آموزش لغات زبان انگلیسی می باشد که در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته توسط انتشارات آکسفورد منتشر شده است. هر یک از سطوح این مجموعه شامل یک کتاب و یک نرم افزار می باشد که 2000 لغت را در بر دارد. درس ها به گونه ای تنظیم شده است که برای یک زبان آموز سرگرم کننده باشد و همچنین هر یک از سطوح این مجموعه که از 80 درس تنظیم شده است، زبان آموز را از سطح مبتدی تا کاملا پیشرفته هدایت خواهد نمود.

oxford word skills

5)کتاب‌های inside reading (آموزش ریدینگ بطور اختصاصی)

مجموعه کتاب های Inside Reading برای تقویت مهارت درک مطلب (Reading) زبان آموزان ارائه شده است که توسط انتشارات آکسفورد در 4 جلد (Inside Reading 1-4) تهیه شده اند. این مجموعه سعی می کند مهارت درک مطلب زبان آموزان را از طریق ارائه متون انگلیسی آکادمیک تقویت کند. از این طریق زبان آموزان می توانند واژگانی را که در متون آکادمیک انگلیسی بکار می روند، یاد بگیرند.هر کتاب از مجموعه Inside Reading دارای 10 درس می باشد و هر درس به موضوع خاصی (مهندسی، فناوری، تغذیه، زمین شناسی…) می پردازد. در هر درس دو متن آکادمیک وجود دارد که براساس آنها تمریناتی برای تسلط بیشتر زبان آموزان بر واژگان مربوطه ارائه شده است. در پایان هر کتاب نیز واژگان کلیه دروس قرار داده شده اند.پاسخ تمرینات هر کتاب در کتاب دیگری به نام Instructor’s Pack وجود دارد (پاسخ تمرینات هر کتاب در کتاب جداگانه ای است).

inside reading

بهترین نحوه استفاده از کتاب های آموزش زبان انگلیسی ؟

  • نکته اول: کتاب ها و همه متون انگلیسی را با صدای بلند برای خود و ترجیحا دوستان بخوانید .
  • نکته دوم: هر لغت جدیدی که می بینید در لیست همراه خود یاد داشت کنید.
  • نکته سوم: نکات گرامری زبان انگلیسی را در یک جزوه یادداشت کنید .
  • نکته چهارم: از بازی ها و سرگرمی ها برای دوری کردن از خستگی و کسل شدن استفاده کنید .

انتخاب کتاب مناسب در فرآیند آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان مسئله‌ی مهمی است و می‌تواند در ادامه راه یادگیری زبان، تأثیر ویژه‌ای داشته باشد. همیشه یادتان باشد که زبان انگلیسی را گام به گام و به طور کامل آموزش ببینید! اکثر زبان‌آموزان فکر می‌کنند که زبان انگلیسی را می‌توان در زمان کوتاه آموزش دید، در صورتی که این طرز تفکر اساساً نادرست است. این واقعیت را نمی‌توان نادیده گرفت که آموزشگاه‌ها، نحوه تدریس و کتاب‌ها عامل مهمی برای یادگیری زبان انگلیسی و حتی زبان‌های دیگر شناخته شده‌اند، ولی از همه مهم‌تر خود فرد است که در این مسیر قرار می‌گیرد. نقش و اهمیت کتاب زبان انگلیسی در میزان یادگیری زبان‌آموزان بر هیچ‌کس پوشیده نیست و زبان‌آموزان همواره به دنبال منابع مناسب و متناسب با سطح علمی خود به منظور ارتقای سطح زبان انگلیسی خود هستند.